Datalink NP12-US2405 (O-type terminal) Series AC Adapter
Manufacturer: DataLink
Model: NP12-US2405 (O-type terminal)
Features
- NP12-US2405 is an AC adapter with an O-type terminal.
- The AC adapters, whether sold separately or included, may be replaced with equivalent products.
Specifications
| Item | Details |
|---|---|
| Operating Conditions | Temperature: +0°C to +40°C Humidity: 20% to 90% RH (non-condensing) |
| Storage Conditions | Temperature: -20°C to +80°C Humidity: 10% to 95% RH (non-condensing) |
| Dimensions | Width: 47.8 mm Height: 25.5 mm Depth: 54.6 mm (excluding AC socket and cord) Cord Length: Approx. 1600 mm (excluding O-type plug) |
| Weight | Approx. 95g ±10g |
| Rating | Input: AC100V to 240V, 50/60Hz Output: DC24V, Max 0.5A |
| Output Plug | O-type plug Outer Diameter: φ5.5 ± 0.1 mm Inner Diameter: φ3.0 ± 0.1 mm |