Eagle Jack
Eagle Jack G-100T Lever Turning Jaw Toe Jack

Manufaturer: Eagle Jack (Konno Corporation)
Model: G-100T
Specification
| Claw Allowable Load | 3 ton |
| Allowable Head Load | 6 ton |
| Capacity | – |
| Stroke | 62mm |
| Lowest position of nails | 19 mm |
| Nail Length | 50 mm |
| Claw Width | 65 mm |
| Base Width | 200 mm |
| Base Length | 285 mm |
| Base Height | 176.5 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 11 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Eagle Jack(Konno Corporation) F-200TL Claw Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) JCLT-14 Lifting Bag
-

Eagle Jack (Konno Corporation) G-25 Standard Toe Jack Share
-

Eagle Jack (Konno Corporation) G-40LC Hydraulic Claw Jack
-

Eagle Jack G-200T Lever Turning Jaw Toe Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-60C Hydraulic Bottle Jack





