Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) FN-100TL Claw Jack

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: FN-100TL
Specification
| Claw Allowable Load | 5 ton |
| Allowable Head Load | – |
| Capacity | – |
| Stroke | 63mm |
| Feed Width | 100mm |
| Lowest position | 44 mm |
| Claw Length | 75 mm |
| Claw Width | 75 mm |
| Base Length | 443 mm |
| Base Width | 223 mm |
| Base Height | 242.5 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 32 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Yamamoto Keiki Indicating Thermometer(Non-Mercury)
-

Chiyoda Seiki GS-2000PL Series Large Flow/pilot Type Pressure Regulator (Primary pressure: 3.0 MPa or less/adjustment pressure 0.2 to 1.0 MPa, standard flow rate: 900 m3/h・Air)
-

TONE BLB Long Ball Point Hex Key Wrench L-Type
-

Okazaki Seiko BPD4 Brazed Square Endmills (4 Flutes)
-

Okazaki Seiko CR Chucking Reamer With Straight Shank
-

Hammer Caster 437S-RBD Rubber Wheel





