Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-100TC Hydraulic Claw Jack

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-100TC
Specification
| Claw Allowable Load | 5 ton |
| Allowable Head Load | 10 ton |
| Stroke | 63mm |
| Feed Width | – |
| Lowest position | 22 mm |
| Claw Length | 55 mm |
| Claw Width | 65 mm |
| Base Length | 262 mm |
| Base Width | 183 mm |
| Base Height | 221 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 17 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Chiyoda Seiki FH-2 Small flow/self-powered Pressure Regulator For Ethylene/Methane/Natural Gas (primary pressure: 8.0 MPa, 15.0 MPa or less/adjustment pressure 0.5 to 0.99 MPa, standard flow rate: 5 m3/h)
-

Matsumoto Kikai STP-1000 ~ 3000 Air Clamp Seamer
-

KONAN ML2 Sanitary Valves 2-Port Manually-operated L-shape Piping Type
-

TSUBOSAN Half Round Engineer’s Files
-

Chiyoda Seiki SV-150-C Low Pressure Stop
-

Super Tool HKSB7S/HKSB9S Standard Arm Ball-Point Hex Key Wrench





