Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-100TL Lever Turning Jaw Toe Jack

Product Made in Japan
Manufaturer: Konno Corporation
Model: G-100TL
Specification
| Claw Allowable Load | 5 ton |
| Allowable Head Load | 10 ton |
| Capacity | – |
| Stroke | 63mm |
| Lowest position of nails | 25 mm |
| Nail Length | 75 mm |
| Claw Width | 75 mm |
| Base Width | 183 mm |
| Base Length | 282 mm |
| Base Height | 224 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 19 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

TONE NE40 Series Impact Extension Bar
-

Yamamoto YF-1000H Powerful Handle Film Pack Gun
-

Line Seiki TH-4000 Humidity-Temperature Meter (Measuring Instruments)
-

TEIKOKU Electrolytic Corrosion-Resistant Resin Coating Bolt
-

LOBTEX HY20 Hydraulic Yoke
-

ASCO 067 Series Ultra-compact Rocker Type Solenoid Valve (width 10mm)





