Eagle Jack
Eagle Jack (Konno Corporation) G-160 Standard Toe Jack Share

Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-160
Specification
| Claw Allowable Load | 8 ton |
|---|---|
| Allowable Head Load | 16 ton |
| Capacity | – |
| Stroke | 136mm |
| Lowest position of nails | 25 mm |
| Nail Length | 55 mm |
| Claw Width | 90 mm |
| Base Width | 200 mm |
| Base Length | 285 mm |
| Base Height | 297 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 28 kg |
Related Products
-

Eagle Jack (Konno Corporation) G-40L-S454 Hydraulic Claw Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) CJ2-30 Hydraulic Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) KHN6-0.3WA Hydraulic Pump
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-60TS Hydraulic Bottle Jack
-

Eagle Jack (Konno Corporation) SD-50F Smart Dolly
-

Eagle Jack (Konno Corporation) SDL-20FC Smart Dolly





