Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-60C Hydraulic Claw Jack

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-60C
Specification
| Claw Allowable Load | 3 ton |
| Allowable Head Load | 6 ton |
| Stroke | 115mm |
| Feed Width | – |
| Lowest position | 19 mm |
| Claw Length | 50 mm |
| Claw Width | 65 mm |
| Base Length | 236 mm |
| Base Width | 155 mm |
| Base Height | 233 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 13 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Watanabe WAP-TGS Tachogenerator converter – Signal Converter
-

Orientalmotor AZ Series Mini Driver αSTEP
-

Murata Conductor And Conductor Band Support Fittings L-shape
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-160-PG-75kM-160 Hydraulic Bottle Jack
-

SAKUSAKU DCGT11T304-AL Turning Insert 55° Rhombic/7° Positive
-

Chiyoda Tsusho Twin Touch Tubing TE Water Resistant Polyurethane Tubing





