Fujii Denko, Japan, Safety Tools
Fujii Denko FL-10 Ring & Buckle

Product Made in Japan
Manufacturer: Fujii Denko
Model: FL-10
| Model No. | FL-10 |
| Applicable Rope Size | φ16mm |
| Dimension (L×W) | 20×20×180° φ6.0mm |
| Type | 8-Ring |
| Material | Steel |
| Weight | 40g |
| Surface Treatment | Zinced or Chromed |
| Breaking Strength | 25.5kN |
| Remark |
Related Products
-

KGK MM Subminiature Vertical Probe Contacts
-

Chiyoda Seiki EH-2N Carbon Dioxide Gas Pressure Regulator With Electric Heater
-

OSC77VN103 Multi-Transducer System
-

Tohnichi PTA-BT/PTA-G-BT Power Torque Screwdriver
-

Tohnichi DOTE4 / DOTE4-G Torque Wrench Tester
-

Fujii Denko Pole Platform (Double Footrest Type)





