Fujii Denko, Japan, Safety Tools
Fujii Denko FS-50 Snap Hook

Product Made in Japan
Manufacturer: Fujii Denko
Model: FS-50
| Model No. | FS-50 |
| Overall Length | 115mm |
| Effective Opening | 13mm |
| Eye Diameter | 16mm |
| Material | Steel |
| Weight | 230g |
| Surface Treatment | Nickeled or Zinced |
| Breaking Strength | 20.1kN |
| Remark Pressed |
Related Products
-

UHT Corporation G-CUT AS8 Series Cutting Machine For Laminated Ceramic Green Sheet
-

Okabe A80-0010 Safety Hook (Column Work)
-

Vessel No.WB-013 For 3200VA-1 Replacement Blade
-

Vessel No.GT-P6II Air Impact Wrench Single Hammer
-

TONE RH3CH Short Ratchet Handle, Compact Head (Socket Hold Type)
-

Eagle Jack (Konno Corporation) F-60TL-LR Claw Jack





