Fujii Denko, Japan, Safety Tools
Fujii Denko FS-70 Snap Hook

Product Made in Japan
Manufacturer: Fujii Denko
Model: FS-70
| Model No. | FS-70 |
| Overall Length | 157mm |
| Effective Opening | 13mm |
| Eye Diameter | 21mm |
| Material | Steel |
| Weight | 325g |
| Surface Treatment | Chromed or Zinced |
| Breaking Strength | 20kN |
| Remark Drop Forged Swivel Hook |
Related Products
-

KONAN MVW7N-14-D 3 Port Solenoid Valves Large-Capacity Poppet-type Normally Closed (Hold)
-

TONE TAGR-01 Rubber-nose For Air Blow Gun
-

Ross Asia Medium series Port size is 1/4″ to 1/2″. Flow rates up to 100 scfm (2832 l/min)
-

SAKUSAKU 11IR 20UN Insert for Internal Threading Unified Screw 60°
-

Kanetec FMS SUPER MAGCLEAN
-

TERAOKA SEISAKUSHO 704A 0.03 Black HF Double-coated adhesive film tape





