Japan, Watanabe
Watanabe WRBI-DI16 Digital Input Module Remote I/O

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WRBI-DI16
Features
- Compact, all-in-one module ideal for distributed installation
- 1 to 16 digital inputs can also be used as pulse totalizers
- Integrates the number of digital input changes and operating hours
- Plug-in type for easy maintenance
- Interchangeable terminal blocks Easy replacement from LONWORKS compatible WRBC series
BACnet MS/TP compatible I/O module for inputting relay contact or open collector ON/OFF signals .
Signals from devices that output pulses can also be input and integrated.
Specifications
| input signal | Digital signal x 16 points Pulse/non-voltage contact or transistor signal |
|---|---|
| output signal | none |
| power supply | 100 to 240 VAC ±10% |
| Operating temperature and humidity | -5°C to +55°C 90% RH or less |
| Withstand voltage | AC2000V |
| communication | BACnet MS/TP |
| External dimensions (HWD) | 170×50×85mm |
| mass (weight) | about 280g |
Related Products
-

Watanabe A5000 Series A5□□□-09 Digital Panel Meter for AC Current
-

Tokyo Ko-on Denpa MF-9100 Series Motorized Control Fader
-

Magnescale SL331 Ribbon Type Scale (Digiruler)
-

Watanabe WVP-EZ Effective value converter (photocoupler isolation) – Signal Converter
-

Shimizu Agricultural Pipe Driving Adapter – Tip Tool
-

TONE 800M Socket Wrench Set





