Japan, Watanabe
Watanabe WSC-102FS Frame cover type non-contact meter relay

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WSC-102FS
Light-emitting diode non-contact meter relay
Features
- Mounting man-hours can be greatly reduced due to integrated relay box.
Specifications
| input signal | DC voltage/DC current/AC voltage/AC current |
|---|---|
| output signal | Alarm signal x 1 to 2 points Relay contact signal・・・AC250V 0.5A/DC30V 2A |
| power supply | AC90-120V AC180-240V DC20-26V DC10-14V |
| tolerance | ±2.5% |
| Response speed (0→90%) | Relay operation time: about 100ms |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 470g |
| External dimensions (HWD) | 87×102×70mm |
| Operating temperature and humidity | -10 to +60℃ |
| Panel dimensions (HW) | 57×99mm |
Related Products
-

YOSHITAKE GD-26GS Pressure Reducing Valve – Air
-

Sawada KS10 type (quick opening type) Gauge Valve for Level Gauge
-

Vessel No.220W-123 Combi Plus Screwdriver
-

U-Shaped Culvert Hanger (Side Type)
-

U_RD CTU-8-CV series Data conversion equipment
-

KONAN NA/NB/NC336 3-port Solenoid Valves For Nuclear Power Plants Universal





