Japan, Watanabe
Watanabe WSP-EFW 2-output rms converter (true rms) – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WSP-EFW
A converter that outputs a DC signal proportional to an AC signal (2 outputs)
Features
- High reliability for distorted waves with true RMS calculation method
- Small plug-in type for easy maintenance
- Zero/span adjustment trimmer can be adjusted individually for 1st output and 2nd output
Specifications
| input signal | AC Voltage/AC Current (True RMS) |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current (2 outputs) |
| power supply | AC90-264V DC10.8-26.4V DC90-121V |
| tolerance | ±0.2%fs |
| Response speed (0→90%) | 500ms |
| Zero/span adjustment | ±5%fs (1st output, 2nd output can be adjusted individually) |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 150g |
| External dimensions (HWD) | 84×29.5×106.5mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 90%RH or less |
Related Products
-

SAKUSAKU 2SS-10.0-R0.5 Carbide Radius End Mill 2-Flute
-

Mikasa MVH-eR60 Reversible Compactor
-

SAKUSAKU EHB412090 Square End Mill 4-Flute
-

Kurimoto Compact Jet Mill And Separator Combined System Pocket Jet
-

NDV Self-drain type: Type F Dead space countermeasure products Sanitary Valves
-

Tokyo Ko-on Denpa LMA5 Series Motorized Control Fader





