Japan, Watanabe
Watanabe ZM-300 3-port Isolation Amplifier – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: ZM-300
Compact transformer-coupled 3-port isolated amplifier
Features
- Achieves high linearity with low loss
- Ideal for various signal isolation such as transducer signal isolation and instrumentation signal isolation
Specifications
| input signal | DC±10V |
|---|---|
| output signal | DC±10V |
| power supply | DC15V |
| tolerance | ±0.5% |
| Response speed (0→90%) | 3ms |
| Withstand voltage | AC1500V |
| mass (weight) | about 30g |
| External dimensions (HWD) | 25×50.5×11mm |
| Operating temperature and humidity | 0~70℃ |
Related Products
-

Gentos Bluster Series BR-432D Polymer Body & Aluminium Head Flashlight (400 lumens)
-

Yutani NRL-LT Nut Runner Unit (Lower Limit Detection Type)
-

Obishi Keiki Seisakusho SA-091 Bench Centers Special Example
-

SANKO ELECTRONIC LABORATORY PM-101 Moisture Meters (Mortar, Plaster Moisture Meter)
-

SANKO ELECTRONIC LABORATORY SAMAC-FN, SAMAC-Pro Electro-magnetic / Eddy Current Coating Thickness Metters
-

TONE BS Ball Point Hex Key Wrench L-Type





