CCS Inc.
CCS HLV3-22GR-2 Spot

Manufacturer: CCS Inc.
Model: HLV3-22GR-2
Features
- This Light Unit emits green light and measures 22 x 42.6 x 49 mm (width x depth x height), and has a tip diameter of 8 mm. The light-emitting surface diameter measures 6 mm.
Specifications
| LED color | Green |
|---|---|
| Peak wavelength | 520 nm typ. |
| Dimensions | 22 x 42.6 x 49 (W x D x H), Tip diameter 8 mm |
| Power consumption | 2.8 W max. |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Input current | 700 mA |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Low risk) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 46 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LKR-70SW2-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS LDL2-314X16RD2 Bar (Area)
-

CCS PL-LDL-PF-152X18-HO Polarizing Plates [For LDL-PF Series]
-

CCS LDL-71X12UV3-365-N / LDL-71X12UV3-365-W UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LNSP2-400SW Line (Convergent Lighting)
-

CCS LDL2-509X16BL2 Bar (Area)





