CCS Inc.
CCS LB-2000X50IR86 Bar (Area)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LB-2000X50IR86
Features
- LB-2000X50IR86 LB Series Diffused Bar Light Infrared Type.
- Measures W 2021.2 mm x D 60 mm x H 33.6 mm, the light-emitting surface measures 2000 x 50 mm.
Specifications
| LED color | Infrared |
|---|---|
| Peak wavelength | 860 nm |
| Dimensions | W 2021.2 mm x D 60 mm x H 33.6 mm |
| Input voltage | 24 VDC |
| Power consumption | 96 W |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, steel sheet |
| Input connector | ELP-02V |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS IEC 62471 (Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (with no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (with no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 2.99 kg |
| Accessories | User Manual |
| Notes | LB-2000X50IR86 is made to order. Please contact your sales representative for details. |
Related Products
-

CCS LNSP-300VL3-385-FNNR / LNSP-300VL3-395-FNNR / LNSP-300VL3-405-FNNR UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS PL-HLDL3-600-VE / PL-HLDL3-600-HO Polarizing Plates [For HLDL3 Series]
-

CCS LNSP2-700SW Line (Convergent Lighting)
-

CCS PFB3-20SW-AJT-SH2(A) Light Source Units
-

CCS LN-60IR145-HK IR Lights [Infrared Lighting] (over 1000-nm type)
-

CCS LDR2-170RD2-LA Low-Angle Ring





