CCS Inc.
CCS LDF-200X20RD-NB Lights for Interference Fringe Inspection

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDF-200X20RD-NB
Features
- Lights for Interference Fringe Inspection LDF-200X20RD-NB.
- It visualizes coating presence or unevenness on thin film.
- Measures W 216 mm x D 50 mm x H 49 mm.
Specifications
| Emitting color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 658 nm typ. |
| Dimensions | W 216 mm x D 50 mm x H 49 mm |
| Input voltage | 24 VDC |
| Power consumption | 3.75 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | [Compatible standards] CE, UKCA EN60825-1, BS EN60825-1, GB7427.1, IEC60825-1, IEC62471 Laser Classifiaction:Class 1 Photobiological Safety Evaluations : Exempt [Environmental regulations] |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 35°C, Humidity: 20 to 80%RH (with no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 80%RH (with no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 0.77 kg max. |
| Caution | The warranty period is for half a year from when the product ships. Emission amounts not guaranteed. |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS PFB3-20SW-PJT-NP(A) Light Source Units
-

CCS LNSP-300VL3-385-FNNR / LNSP-300VL3-395-FNNR / LNSP-300VL3-405-FNNR UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LN-60RD2 Line (Convergent Lighting)
-

CCS LFR-100GR2-K Ring
-

CCS LNSD-2600RD Line (Diffused Lighting)
-

CCS PL-LDL2-146X30-VE Polarizing Plates [For Bar Lights]





