CCS Inc.
CCS LDL2-392X16GR2 Bar (Area)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDL2-392X16GR2
Features
- LDL2-392X16GR2. (Special Orders) This Light Unit emits green light and measures 404 x 20 x 20 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 392 x 16 mm.
- The directional characteristics are narrow.
- High-power type.
Specifications
| LED color | Green |
|---|---|
| Peak wavelength | 520 nm typ. |
| Dimensions | W 404 mm x D 20 mm x H 20 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 30 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 270 g Max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS PFB3-20SW-AJT-DJ4(A) Light Source Units
-

CCS LDR2-60VL3-405-N / LDR2-60VL3-405-W UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LNSP2-900SW Line (Convergent Lighting)
-

CCS LB-H-2300X50SW Bar (Area)
-

CCS LN-128UV3-365 UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LNSD-3000SW-HU(A) Line (Diffused Lighting)





