- Home
- Products
- CCS LDL2-80X16SW2-IU(A) Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
CCS Inc.
CCS LDL2-80X16SW2-IU(A) Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDL2-80X16SW2-IU(A)
Features
- This Light Unit with lntensity Control Unit emits white light and measures 92 x 20 x 20 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 80 x 16 mm.
Specifications
| LED color | White |
|---|---|
| Correlated color temperature | 7,000 K typ. |
| Dimensions | W 92 mm x D 20 mm x H 20 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 8.1 W max. |
| Polarity & signal | 1 : 24 VDC / 2 : NC / 3 : COMMON GND / 4 : ON/OFF input (+ 24 V) |
| Cable length | 670 mm (including the Intensity Control Unit) |
| Case material | Aluminum alloy |
| Input connector | M12 (4 pins, plug) |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Low risk) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 115 g max. |
| Accessories | User Manual |
Related Products
-

CCS PL-LDL2-146X30 Polarizing Plates [For Bar Lights]
-

CCS LDL2-50X30RD2-WD Bar (Area)
-

CCS HPD2-150IR145 IR Lights [Infrared Lighting] (over 1000-nm type)
-

CCS LB-2400X150SW / LB-2400X150BL / LB-2400X150RD Bar (Area)
-

CCS HPR2-50RD-HFCT / HPR2-50SW-HFCT / HPR2-50BL-HFCT / HPR2-50FC-HFCT Ring
-

CCS LFX3-100BL Flat Dome





