CCS Inc.
CCS LDR2-48BL2-LA Low-Angle Ring

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDR2-48BL2-LA
Features
- This Light Unit emits blue light and has an outer diameter of 48 mm, an inner diameter of 22 mm, and a height of 18.5 mm.
Specifications
| LED color | Blue |
|---|---|
| Peak wavelength | 470 nm typ. |
| Dimensions | Outer diameter 48 mm, Inner diameter 22 mm, Height 18.5 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 3.1 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Low risk) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 50 g max. |
| Accessories | Handling Precautions |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LFX3-50SW-PT-A(A) Line Pattern
-

CCS HPD2-100IR165 IR Lights [Infrared Lighting] (over 1000-nm type)
-

CCS LND2-300RD2 Line (Diffused Lighting)
-

CCS QCB-10 Straight Cables For Metal Connector (37 Pins)
-

CCS LNSD-1800BL Line (Diffused Lighting)
-

CCS LDR2-90RD2-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]





