CCS Inc.
CCS LFL-360SW2 Flat

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LFL-360SW2
Feature
- This Light Unit emits white light and measures 310 x 410 x 16 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 250 x 360 mm.
Specifications
| LED color | White |
|---|---|
| Correlated color temperature | 5,500 K typ. |
| Dimensions | W 310 mm x D 410 mm x H 16 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 37 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, Acrylic resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 2320 g max. |
| Accessories | Handling Precautions |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS FPR Series Low-Angle Ring
-

CCS LNSP-100VL3-385-FN / LNSP-100VL3-395-FN / LNSP-100VL3-405-FN UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS R60-27 Filters
-

CCS LDR2-50RD2-HF / LDR2-50SW2-HF / LDR2-50BL2-HF / LDR2-50GR2-HF Ring
-

CCS LC-TH-51X51-HO Light Control Films [For TH Series]
-

CCS DF-LDL2-392X16 Diffusion Plates [For Bar Lights]





