CCS Inc.
CCS LFV3-100BL(A) Coaxial

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LFV3-100BL(A)
Features
This Light Unit emits blue light and measures 110 x 148 x 105 mm (width x depth x height). The light-emitting surface measures 102 x 100 mm.
Specifications
| LED color | Blue |
|---|---|
| Peak wavelength | 460 nm typ. |
| Dimensions | W 110 mm x D 148 mm x H 105 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 27 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, Glass |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 1060 g |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LDR-146RD2-LA1-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS LB-2700X150IR86 Bar (Area)
-

CCS LFV3-G-100SW Coaxial
-

CCS PFB3-20SW-SJT-DJ2(A) Light Source Units
-

CCS PL-LDL2-431X16-VE Polarizing Plates [For Bar Lights]
-

CCS TH2-51X51RD-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]





