CCS Inc.
CCS LFV3-34SW-IU(A) Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LFV3-34SW-IU(A)
Features
- This Light Unit with Intensity Control Unit emits white light and measures 46 x 48 x 39 mm (width x depth x height)
- The light-emitting surface measures 34 x 34 mm.
Specifications
| LED color | White |
|---|---|
| Correlated color temperature | 6,000 K typ. |
| Dimensions | W 46 mm x D 48 mm x H 39 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 3.7 W max. |
| Polarity & signal | 1 : 24 VDC / 2 : NC / 3 : COMMON GND / 4 : ON/OFF input (+ 24 V) |
| Cable length | 670 mm (including the Intensity Control Unit) |
| Case material | Aluminum alloy, Glass, Resin |
| Input connector | M12 (4 pins, plug) |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 120 g max. |
| Accessories | User Manual |
Related Products
-

CCS LFX3-50BL-PT-B Line Pattern
-

CCS PL-LDL-247X16 Polarizing Plates [For Bar Lights]
-

CCS HPD2-100IR155 IR Lights [Infrared Lighting] (over 1000-nm type)
-

CCS F-BP324-52 Filters
-

CCS LFL-4012RD2-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS LB-600X150SW / LB-600X150BL / LB-600X150RD Bar (Area)





