CCS Inc.
CCS LFV3-70RD(A) Coaxial

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LFV3-70RD(A)
Features
- This Light Unit emits red light and measures 84 x 120 x 78 mm (width x depth x height). The light-emitting surface measures 76 x 73 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 630 nm typ. |
| Dimensions | W 84 mm x D 120 mm x H 78 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 13 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, Glass |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 620 g |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS PFB3-20SW-SJT-DJ2(A) Light Source Units
-

CCS HLDR-IP67-100VL3-385 / HLDR-IP67-100VL3-395 / HLDR-IP67-100VL3-405 UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS DF-LDL2-458X30 Diffusion Plates [For Bar Lights]
-

CCS LFX3-150IR860-PT-B Line Pattern
-

CCS LDL2-506X30RD2-WD Bar (Area)
-

CCS MSU-30X20RD2 Coaxial





