CCS Inc.
CCS LFX3-50SW-PT-B(A) Line Pattern

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LFX3-50SW-PT-B(A)
Features
- This Light Unit emits white light and measures 93 x 93 x 13.1 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 50 x 50 mm.
Specifications
| LED color | White |
|---|---|
| Correlated color temperature | 6,500 K typ. |
| Dimensions | W 93 mm x D 93 mm x H 13.1 mm |
| Input voltage | 24 VDC |
| Power consumption | 12W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, Resin (Light-guiding plate, protective plate) |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 230 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS HLDL3-1350X28BL-DF-N / HLDL3-1350X28BL-DF-M / HLDL3-1350X28BL-DF-W Bar (Area)
-

CCS F-SP700-35.5 Filters
-

CCS HLDL3-750X28IR-DF-N / HLDL3-750X28IR-DF-M / HLDL3-750X28IR-DF-W Bar (Area)
-

CCS LDR2-74GR2-LA Low-Angle Ring
-

CCS FRCB-1-M12-4M-4F Straight Cables For M12 Connector
-

CCS LDL2-41X16GR-WD Bar (Area)





