CCS Inc.
CCS LKR-125GR2 Ring

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LKR-125GR2
Features
- This Light Unit emits green light and has an outer diameter of 125 mm, an inner diameter of 25 mm, a height of 26 mm, and a light-emitting surface diameter of 100 mm.
Specifications
| LED color | Green |
|---|---|
| Peak wavelength | 525 nm typ. |
| Dimensions | Outer diameter 125 mm, Inner diameter 25 mm, Height: 26 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 5.7 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, Acrylic resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 490 g max. |
| Accessories | Handling Precautions |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LNSD-2500SW(A) Line (Diffused Lighting)
-

CCS HPR2-200SW Ring
-

CCS LB-1400X150IR86 Bar (Area)
-

CCS LFX3-100IR860-PT-B Line Pattern
-

CCS PL-LDL2-74X30-WGFVE Polarizing Plates [For IR Series Infrared Lights (over 1000-nm type)]
-

CCS LDL2-41X16RD2-WD-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]





