CCS Inc.
CCS LND2-900SW Line (Diffused Lighting)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LND2-900SW
Features
- This Light Unit emits white light and measures 934 x 27.2 x 18 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 903 x 18.2 mm.
Specifications
| LED color | White |
|---|---|
| Correlated color temperature | 5,500 K typ. |
| Dimensions | W 934 mm x D 27.2 mm x H 18 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 53 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, POM, PMMA (Diffuser) |
| Input connector | ELP-02V |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 505 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS QCBM-5 Straight Cables For Metal Connector (37 Pins)
-

CCS DF-HLDL3-900 / DF-HLDL3-900-HU Diffusion Plates [For HLDL3 Series]
-

CCS F-BP660-49 Filters
-

CCS LDL2-506X30GR2 Bar (Area)
-

CCS LDL-205X12VL3-395-N / LDL-205X12VL3-395-W UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS PFB3-20SW-PJT-DJ2(A) Light Source Units





