CCS Inc.
CCS LNDG-1900SW-LA Line (Oblique Angled Lighting)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LNDG-1900SW-LA
Features
- This Light Unit emits white light and measures W 1,965 x D 35.2 x H 86.2 mm.
- The light-emitting surface measures 1,900 x 10 mm.
Specifications
| LED color | White |
|---|---|
| Correlated color temperature | 7,000 K typ. |
| Dimensions | W 1,965 mm x D 35.2 mm x H 86.2 mm |
| Power consumption | 247 W max. |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy |
| Input connector | Metal connector PRC04-12A26S-37M18 (Tajimi Electronics co., ltd.) |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Mod risk) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 7,900 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LDL2-74X30IR165 IR Lights [Infrared Lighting] (over 1000-nm type)
-

CCS LDL2-74X30RD2-WD Bar (Area)
-

CCS DF-BCR-90 Basler Camera Light Series
-

CCS LDL2-80X16RD2-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS PL-LFV3-50 Polarizing Plates [For Coaxial Lights]
-

CCS LB-H-2200X50SW Bar (Area)





