CCS Inc.
CCS OPF-S51x51R-PS Flat

Manufacturer: CCS Inc.
Model: OPF-S51x51R-PS
Feature
- This Light Unit emits red light and measures 53 x 63 x 15 mm (width x depth x height).
- Narrow directivity angle type.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 630 nm |
| Dimensions | W 53 mm x D 63 mm x H 15 mm |
| Input voltage | 12 VDC |
| Power consumption | 5.2 W |
| Vibration resistance | 10 to 55 Hz; amplitude 1.5 mm; 2 hours in each of the X, Y, and Z directions |
| Shock resistance | Approximately 10 G, 3 times in each of the X, Y, and Z directions |
| Conformed standards | EMC (2014/30/EU), RoHS (2011/65/EU, MIIT Order No.32) / EN 61326-1:2013 |
| Operating temperature and humidity | 0 to 40°C/35 to 85% RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | -20 to 70°C/35 to 95% RH (no condensation) |
| Weight | 60 g |
| Material | Housing: Aluminum alloy and stainless steel |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS LFL-4012RD2 Flat
-

CCS PD3-5024-4-PI-PNP(A) Digital Control Units
-

CCS LDF-RLS Series Reference Light Source
-

CCS LDR2-100RD2-LA-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS PL-LDL2-33X8-HO Polarizing Plates [For Bar Lights]
-

CCS FCB-5-PF-EL9 Extension Cable [For PF Series]





