CCS Inc.
CCS TH2-63X60SW-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]

Manufacturer: CCS Inc.
Model: TH2-63X60SW-IU
Features
- This Light Unit with lntensity Control Unit emits white light and measures 75 x 72 x 15 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 63 x 60 mm.
Specifications
| LED color | White |
|---|---|
| Correlated color temperature | 5,800 K typ. |
| Dimensions | W 75 mm x D 72 mm x H 15 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 10.2 W max. |
| Polarity & signal | 1 : 24 VDC / 2 : NC / 3 : COMMON GND / 4 : ON/OFF input (+ 24 V) |
| Cable length | 670 mm (including the Intensity Control Unit) |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | M12 (4 pins, plug) |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 140 g max. |
| Accessories | User Manual |
Related Products
-

CCS LNSP-100UV3-365-FN UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LFV3-G-30X60RD Coaxial
-

CCS QCB-20 Straight Cables For Metal Connector (37 Pins)
-

CCS DF-LFV3-35 Diffusion Plates [For Coaxial Lights]
-

CCS FCB-3-PF-EL9 Extension Cable [For PF Series]
-

CCS HPD2-150IR165 IR Lights [Infrared Lighting] (over 1000-nm type)





