Chiyoda Seiki, Japan
Chiyoda Seiki CK-190B Small Gas Heater/Installation Type Carbon Dioxide Heater

Made in Japan
Manufacturer: Chiyoda Seiki
Model: CK-190B
Usage.
When carbon dioxide gas, oxygen, or nitrogen is used in large quantities, a drop in gas temperature may cause the actuator of the pressure regulator to freeze, preventing gas flow. For prevention of freezing, please use Chiyoda’s CK Series Gas Heater.
Features
1. Compact and thermally efficient structure.
2. Thermo-wappen to show the temperature rise at a glance (50°C display).
3. Built-in safety device to prevent abnormal heating
4. A special strainer is built in at the inlet side to prevent regulator seat leakage.
5. Quasi-drip-proof construction.
6. Metal doorway at the inlet/outlet for equipment to prevent gas leakage.
Specification
| Model | Ck-190B |
| Application gas | CO2, N2, N2O |
| Slow gas | 14,7 MPa |
| Voltage | AC100V 50/60Hz |
| Working temperature | 60 °C/ -5°C |
| Lenth inlet | 2m |
| Outlet connection | W22x14 |
| Connection | W22x14 |
Related Products
-

Chiyoda Seiki Alarm Board Multi-point Alarm Panel
-

Eight Tool 21LB Socket Bit
-

SAKUSAKU 2SSB-R10 Carbide Ball End Mill 2-Flute
-

Kurimoto C2F-50 Forging Press
-

Chiyoda Seiki KB04-22N Chiyoflex Assembly Device Components Container Connecting Pipe
-

Hammer Caster 935MA Trivalent Chromate Conversion Coated Caster





