DEICY
Deicy BTG-2 Smartphone Line-to-Line Vertical Distance Measuring Instrument

Manufacturer: DEICY Co., Ltd.
Model: BTG-2
Features
- Easy to operate
- Measurement values are automatically saved to the smartphone
- Error within 3mm
Specifications
| Item | Content |
|---|---|
| Measurement Range | Distance: 2700 ~ 3100mm Height: -400 ~ +400mm |
| Measurement Error | Distance: ±3mm Height: ±3mm |
| Data Storage Capacity | Based on the available memory of the smartphone terminal |
| Data Output | Wireless output via Bluetooth v4.2 |
| Power | 4 AA dry batteries |
| Operating Temperature Range | -10°C to 40°C |
| External Dimensions | When collapsed: 1648mm When extended: 3183mm |
| Weight (Excluding Smartphone) | 10kg |
| Protection Rating | IP65 (dustproof and waterproof, resistant to direct water jets from any direction) |
Related Products
-

Deicy CU-BB3 CAN Bus Bridge Unit
-

Deicy CU-RL4 Relay/DIO Unit
-

Deicy CU-ST8-NDIS CAN Output 8-Channel Dynamic Strain/DC Voltage Input Amplifier
-

Deicy ATP-316-3 3-axis Compact And Lightweight Cubic Type
-

Deicy CU-MC2 2-axis Pulse Motor Control Unit
-

Deicy AR-60TC24 Series CAN Output 24-Channel Temperature Amplifier





