Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) ED-60TC Hydraulic Bottle Jack

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: ED-60TC
Specification
| Property | Value |
|---|---|
| Allowable load | 6 ton |
| Stroke | 62 mm |
| 3rd Step | – |
| 2nd Step | – |
| 1st Step | – |
| Base Height | 148 mm |
| Base Width | 90 mm |
| Base Length | 150 mm |
| Head Cap | 45 mm |
| Product Weight | 4.4 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Ross Asia MD3 series Port size 1/4 to 1/2. Flow rates up to 125 scfm (3540 l/min)
-

Kakuta No.HH251B Hold Down Clamp
-

YOSHITAKE TSF-11S Steam Trap/Air Trap
-

DIJET MSN End Mill Type Carbide Shank Arbor
-

Taisan MP45SD/MP60SD/MP55SD Pressure Type Electromagnetic Pump: Two-Stage Combustion Type
-

Mitutoyo CD-20AX Vernier Caliper With Digital Display





