Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-160TLC Hydraulic Claw Jack

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-160TLC
Specification
| Claw Allowable Load | 7 ton |
| Allowable Head Load | 16 ton |
| Stroke | 64mm |
| Feed Width | – |
| Lowest position | 28 mm |
| Claw Length | 80 mm |
| Claw Width | 90 mm |
| Base Length | 210 mm |
| Base Width | 200 mm |
| Base Height | 227 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 26 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

KITO TD Electrical Supply Rail
-

Tohnichi Interchangeable Socket – Socket For Hand Tool
-

YOSHITAKE GD-27F-N Pressure Reducing Valve – Water
-

SAKUSAKU SDH101324 Blade for Cut-off And Deep Grooving
-

NDV PFA lining ball valve : K□159 type Special-use products and related products
-

TSUBOSAN Half Round 350mm Engineer’s Files





