Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-25 Standard Toe Jack Share

Product Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: G-25
Specification
| Claw Allowable Load | 1.2 ton |
| Allowable Head Load | 2.5 ton |
| Capacity | – |
| Stroke | – |
| Lowest position of nails | 10 mm |
| Nail Length | 50 mm |
| Claw Width | 65 mm |
| Base Width | 140 mm |
| Base Length | 220 mm |
| Base Height | 203 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 14 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

DIJET BNM-T-LS Series Straight Shank Long Type
-

Watanabe WVP-CTA CT converter – Signal Converter
-

Fukudaco Linear Motion Unit
-

Kakuta YSP-22ST-L Dual Clamp
-

Kakuta No.X17 Hold Down Clamp
-

SAKUSAKU DIPV 4.00E-0.4 Insert For Grooving / Traverse Processing / With V-type Chip Breaker / Reinforced Cutting Edge





