Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) G-60TL Lever Turning Jaw Toe Jack

Product Made in Japan
Manufaturer: Konno Corporation
Model: G-60TL
Specification
| Claw Allowable Load | 3 ton |
| Allowable Head Load | 6 ton |
| Capacity | – |
| Stroke | 62mm |
| Lowest position of nails | 22 mm |
| Nail Length | 80 mm |
| Claw Width | 65 mm |
| Base Width | 155 mm |
| Base Length | 266 mm |
| Base Height | 179.5 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 12 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Nippon Daiya Valve Special-use Products And Related Products
-

Chino HN-C Series Temperature/Humidity Meters
-

YOSHITAKE GD-17 Water Pressure Reducing Valve
-

Chiyoda Seiki KR-120HS/KR-120HS-H (Primary pressure: 15.0 MPa or less / Adjusted pressure 2.0 to 12.0 MPa)
-

UHT Corporation Diamond Grinding Wheels for Spindle no.6 #100 With Flange
-

Daiwa Kenko DPC-DN / DP-4L Manual Pump (Double-acting Type)





