Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) GU-200 Hydraulic Claw Jack

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: GU-200
Specification
| Claw Allowable Load | 10 ton |
| Allowable Head Load | 20 ton |
| Capacity | – |
| Stroke | 140mm |
| Feed Width | – |
| Lowest position | 28 mm |
| Claw Length | 60 mm |
| Claw Width | 100 mm |
| Base Length | 300 mm |
| Base Width | 230 mm |
| Base Height | 333 mm |
| Head Cap Diameter | – |
| Product Weight | 40 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

UHT Corporation DF5-03 #400 Diamond Stones
-

Kanetec KM-S12/KM-S9 SIMPLE HEXAGONAL HOLDER
-

Chino R800 Series Standard Platinum Resistance Thermometers
-

Eagle Jack (Konno Corporation) SH-05 Smart Dolly Accessory
-

Kaneko Sangyo 133 Series Direct Reading Liquid Level Gauges
-

TSUBOSAN File For Five Different Uses Engineer’s Files





