Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) KPS-15 Power Wedge

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: KPS-15
Specification
| Capacity | 15 kg |
| Minimum toe height | 6 mm |
| Maximum toe height | 34 mm |
| Toe length | 40 mm |
| Toe width | 53 mm |
| Wedge length | 629 mm |
| Wedge height | 128 mm |
| Body width | 70.5 mm |
| Cylinder stroke | 150 mm |
| Oil required | 114 cc |
| Set weight | 9 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Chiyoda Seiki GHN-4 Series Single-stage Decompression Type Pressure Regulator (Single-stage decompression type pressure regulator for equipment/line/panel mounting)
-

RSK 556 Standard Steel Straight Edge
-

SAKUSAKU 11IR 0.50ISO Insert for Internal Threading ISO Metric Thread 60°
-

NOHMI BOSAI NEC3-24WR Strobe Horn
-

SAKUSAKU 11IR 14NPT Insert for External Threading 60°
-

Okudaya Giken Stainless Steel Type Catch Pallet Truck





