Eagle Jack, Japan
Eagle Jack (Konno Corporation) KS150-150 Hydraulic Toe Jack

Products Made in Japan
Manufacturer: Konno Corporation
Model: KS150-150
Specification
| Claw Allowable Load | 15 ton |
| Allowable Head Load | 26 ton |
| Stroke | 150mm |
| Feed Width | – |
| Lowest position | 38 mm |
| Claw Length | 70 mm |
| Claw Width | 100 mm |
| Base Length | 300 mm |
| Base Width | 245 mm |
| Base Height | 395 mm |
| Oil Required | 665 cm3 |
| Product Weight | 62 kg |
Kouei is the Official Distributor/Agent of Eagle Jack
Other items of Eagle Jack
Request the quotation for Eagle Jack
Related Products
-

Vessel No.GT-HWS1 Double Action Air Scissors (Square Type)
-

Tohnichi LTD Click Type Torque Screwdriver
-

Ross Asia Miniature series Port sizes 1/8″ and 1/4″. Flow rates up to 23 scfm (651 l/min)
-

IMADA XY-500N series XY-Table
-

Magnescale BL57-RE/ BL57-NE Laserscale
-

Ascon ACV-OA type (with intermediate cyclone) all-air system Power Vacuum blaster





