Electronic Magnetic Industry Co.
EMIC MT-7001 Material Sorter

Manufacturer: Electronic Magnetic Industry Co., Ltd.
Model: MT-7001
Specifications
| Model | MT-7001 |
| Power input | AC 100V~240V 50/60Hz |
| Test Frequency | 20Hz~64kHz Variable |
| Maximum output voltage | 20Vp-p (constant voltage drive) |
| Sensitivity range | 0~60dB 0.2dB Step Variable |
| Phase range | 0~359.5° 0.5° Step |
| Processing power | External (EXT) gate processing≧ 1 second/pcs |
| Internal (INT) Gate Processing≧ 100ms/pcs | |
| balance | One-touch auto-balance (hold mode) |
| followingautobalancing | |
| monitor | LCD5.5“ |
| comparator | Y-axis 0.2~±1.8V (0.2V steps) |
| X-axis 0~±2.4V (0.2V steps) | |
| LPF | 3~500Hzvariable |
| Body Dimensions (mm) | 320W×280D×177H (excluding protrusions) |
| mass | Approx. 9kg |
Related Products
-

EMIC Main 10-Pole FG90 Pole Magnetized Yoke Main/Sensor Compatible Magnetized Yoke
-

EMIC FY-8100 Spray Fluorescent Magnetic Powder
-

EMIC ES type 1500V Sensor-Compatible Magnetized Power Supply
-

EMIC Eddy Current Flaw Detector for Auto Parts Eddy current flaw detection equipment for automotive parts
-

EMIC Magnetic Particle Detector for Auto Parts Magnetic particle detector for crank and camshaft
-

EMIC LFD Type Low Frequency Demagnetization Power Supply





