Kyoto Tool Co.
KTC AL813M Rechargeable LED Headlight

Manufacturer: KTC.
Model: AL813M.
Features
- Headlight type that illuminates the work area even in the dark and can work with both hands.
- With a motion sensor, the light can be turned on / off without touching the main body.
- The angle of the main body can be adjusted in 4 steps.
- The inside of the headband is non-slip. Easy to attach to the helmet and hard to shift.
- The battery uses a lithium polymer rechargeable battery.
- There are 4 types of lighting patterns (spotlight, flood light, weak, medium, strong).
- The charging terminal uses USB Type-C. Charging time is about 2.5 hours.
- Dustproof and waterproof IP65.
- Accessories: USB charging cable. (Charger not included)
- Continuous use and charging time vary depending on the usage / charging environment, battery status, and AC adapter used.
Specifications

| No.AL813M | |
|---|---|
| Light source (lm) / continuous use time | Spotlight 200lm/6hr |
| Floodlight (strong) 400lm/4hr | |
| Medium floodlight 200lm/8hr | |
| Floodlight (low) 20lm/30h | |
| Weight (g) | 111g (including headband) |
| Batteries used | Lithium-ion rechargeable battery 3.7V |
| 1500mAh | |
| Input Terminals | USB Type-C |
| Charging time | Approx. 2.5 hours※ |
| Operating environment temperature | 0℃~40℃ |
| Dustproof and waterproof | IP65 |
| Set Contents | Rechargeable LED Headlight ×1 |
| Headholder×1 | |
| Headholder Band×1 | |
| USB cable (1m) ×1 | |
| Instruction manual × 1 | |
Related Products
-

KTC AVSA-063, AVSA-064, AVSA-067, AVSA-073, AVSA-074, AVSA-075D, AVSA-079, AVSA-080, AVSA-089, AVSA-092, AVSA-095, AVSA-099, AVSA-101&AVSA-A92 Cup Type Oil Filter Wrench
-

KTC AE901 Shock-Absorbing Body Compatible Engine Mechanical Hanger
-

KTC ABP6-14WP, ABP6-17WP, ABP6-19WP& ABP6-22 WP19.0sq. Head Bolt Fly Foil Wrench
-

KTC CGM-168 Mini Grease Gun
-

KTC ABP8 Series 25.4sq. Inner socket for impact wrench
-

KTC HP-350S Hub Cap Pliers





