Japan, Watanabe
Watanabe WRBC-DI16F/WRBC-DI16DF Digital input module – Remote I/O

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WRBC-DI16F/WRBC-DI16DF
Remote I/O compatible with LONWORKS communication that measures digital ON/OFF signals
16 points of digital signal input is possible
with one unit DI/PI combined type that can also use 8 points of 16 points of input as pulse input (integration)
Features
- Plug-in type for easy maintenance
- Smart size that enables high-density mounting
- No power supply required. Compatible with AC free power supply
- Compatible with open protocol LONWORKS communication
Specifications
| input signal | Digital signal x 16 points (maximum 2.5Hz) non-voltage contact or transistor |
|---|---|
| output signal | none |
| communication | LONWORKS communication (TP/FT-10) |
| power supply | AC85~242V AC24V DC85~132V DC24V |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 350g |
| External dimensions (HWD) | 170×50×85mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 90%RH or less |
Related Products
-

Hammer Caster 420 EN / 415 EN 85-150mm Caster
-

TSUBOSAN Diamond Files S-Type #1000 Diamond Files
-

Chiyoda Seiki General-purpose Pressure Regulator For Cylinders Stout (for oxygen and acetylene) Without Dry Safety Device
-

TONE 411 Spinner Handle
-

TSUBOSAN 8-PCS./LENGTH 180mm Flat Precision Needle Files
-

HANKOKU AQN Motor Siren (Single Phase)





