Japan, Watanabe
Watanabe WRBC-RI8F RTD input module – Remote I/O

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WRBC-RI8F
Remote I/O compatible with LONWORKS communication for inputting RTD sensor signals
A single unit can input 8 RTD temperature sensor signals.
Features
- Plug-in type for easy maintenance
- Smart size that enables high-density mounting
- No power supply required. Compatible with AC free power supply
- Compatible with open protocol LONWORKS communication
Specifications
| input signal | Temperature (RTD) x 8 points Pt100Ω/Pt1000Ω/Ni508.4Ω |
|---|---|
| output signal | none |
| communication | LONWORKS communication (TP/FT-10) |
| power supply | AC85~242V AC24V DC85~132V DC24V |
| tolerance | ±0.25℃ |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 350g |
| External dimensions (HWD) | 170×50×85mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 90%RH or less |
Related Products
-

Gentos XB-350B Multifunctional Bike Light (110lm / 2700cd)
-

TSUBOSAN 12-PCS Length 170mm Die Sinker’s-Assorted Files
-

Chino KR3000 Series Graphic Recorder With Measured Data Protection
-

Hammer Caster 450-15P Decorative Chromate Coated Caster
-

Nippon Tokushu Kento UB Grinding Wheels For Centerless Grinder
-

Super Tool SG225/250/275L/325C Grip Pliers





