- Home
- Products
- Watanabe WVP-DBA Distributor (smart transmitter compatible, non-isolated) – Signal Converter
Japan, Watanabe
Watanabe WVP-DBA Distributor (smart transmitter compatible, non-isolated) – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-DBA
A converter (2 outputs) that supplies power to a 2-wire system transmitter and outputs a DC signal proportional to the signal from the transmitter
Features
- Compact plug-in type for easy maintenance
Specifications
| input signal | DC4-20mA |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current (2 outputs) |
| power supply | AC100V AC110V AC200V AC220V |
| tolerance | ±0.1%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 97×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5 to +55°C 90% RH or less |
Related Products
-

KONAN SP6810 Pneumatic Cylinder Lightweight Compact Oilless Enclosed Cylinders With Reed Switch
-

Vessel No.P-30 Extra Pressure Booster
-

SUGIYASU DR15 High Looper and Tilt Truck
-

TONE HSB212 Socket Set (With Socket Holder)
-

Kanetec MT-A-2 MAGSUPPORTER™
-

SAKUSAKU 4SS-30D 4.0S Carbide Square End Mill 4-Flute





