Japan, Watanabe
Watanabe WVP-LCS Load cell converter – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-LCS
A converter that outputs a DC signal proportional to the load cell signal
Features
- Bridge voltage supply to the load cell
- Tare can be adjusted from an external potentiometer
- Plug-in type for easy maintenance
Specifications
| input signal | Load cell (120-350Ω) |
|---|---|
| output signal | DC voltage/DC current |
| power supply | AC100V AC110V AC200V AC220V |
| tolerance | ±0.1%fs |
| Response speed (0→90%) | 25ms |
| Zero/span adjustment | 0 to 80%fs |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 90×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5 to +55°C 90% RH or less |
Related Products
-

Fukudaco Oil-Air Lubrication Monitoring Sensor
-

TONE HTXE309 Torx Socket E-Type Set (With Socket Holder)
-

Chiyoda Seiki SV-30-CAIS Switching Valve (Filling Valve)
-

NPK Concrete Breakers
-

TONE NV306 Long Impact Socket Set
-

Chiyoda Tsusho 4-01FB/6-02FB/8-02FB/10-03FB/12-03FB Fuji Female Bulk Head (Metal Body)





