Japan, Watanabe
Watanabe WVP-NHL 2-point setting alarm setter with LCD display – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-NHL
Alarm setter that outputs an alarm signal when the input DC signal exceeds the threshold
Features
- Measurement values and setting values are displayed on the LCD monitor
- Plug-in type for easy maintenance
Specifications
| input signal | DC voltage/DC current |
|---|---|
| output signal | Alarm signal x 2 points , relay contact output: AC250V 5A/DC30V 5A , open collector: DC30V 50mA |
| power supply | AC100~240V DC24V DC100~120V |
| tolerance | ±0.1%fs |
| Response speed (0→90%) | 50ms |
| Withstand voltage | AC2000V |
| mass (weight) | about 240g |
| External dimensions (HWD) | 97×51×128mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 90%RH or less |
| Compliant standard | EN 61326-1 EN 61010-1 EN IEC 63000 |
Related Products
-

Obishi Keiki Seisakusho Granite Rectangular Straight Edge
-

DAIA DSP-124 Motor Drive Hydraulic Pump
-

U_RD CMD-4-DC01-SC DC current sensor
-

Eagle Clamp VAFS Type Clamp for Horizontal Steel Plate
-

Daitoukeiki DFMA11 Diaphragm Micro Contact Point Guages(screw type)
-

TONE HD306 Socket Set (With Socket Holder)





