Japan, Watanabe
Watanabe WVP-VFC DC/pulse converter – Signal Converter

Made in Japan
Manufacturer: Watanabe Electric Industry Co. Ltd
Model: WVP-VFC
A converter that outputs a frequency pulse signal proportional to a DC signal
Feature
- Equipped with a shutdown function that forcibly reduces the output to zero when the input is below the threshold
- Plug-in type for easy maintenance
Specifications
| input signal | DC voltage/DC current |
|---|---|
| output signal | Pulse signal open collector voltage pulse |
| power supply | AC100V AC110V AC200V AC220V DC24V |
| tolerance | ±0.1%fs |
| Response speed (0→90%) | Depending on input/output specifications |
| Withstand voltage | AC1500V |
| mass (weight) | about 400g |
| External dimensions (HWD) | 97×51×126mm |
| Operating temperature and humidity | -5~+55℃ 90%RH or less |
Related Products
-

Chiyoda Tsusho Zip Wrap
-

Eagle Jack (Konno Corporation) ED-25C-PG-75H-25 Hydraulic Bottle Jack
-

Yamamoto Keiki Damper Gauge Valve
-

Vessel No.A30 Socket Anvil (SQ9.5 x A/F 6.35)
-

IMADA CB-728 Displacement Cable (EMX-FA with firmware earlier version than 2.0 – ZT connection)
-

IIZUKA CD Transformer in sealed case





