CCS Inc.
CCS HPDM-150RD Dome

Manufacturer: CCS Inc.
Model: HPDM-150RD
Features
- This Light Unit emits red light and has an outer diameter of 166 mm, an inner diameter of 116 mm, and a height of 81.9 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 635 nm typ. |
| Dimensions | Outer diameter 166 mm, Inner diameter 116 mm, Height 81.9 mm |
| Input voltage | 12 VDC |
| Power consumption | 25 W max. |
| Polarity & signal | 1: ( + ) , 2: ( – ) |
| Cable length | 500 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | SMR-02V-B |
| Conformed standards | CE, RoHS, EN 62471 |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 35% to 85% RH (with no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 70°C, Humidity: 35% to 5% RH (with no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 290 g max. |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS DF-LDL2-353X16 Diffusion Plates [For Bar Lights]
-

CCS PL-LDL2-158X16-VE Polarizing Plates [For Bar Lights]
-

CCS LFV-PF-100SW High Power Strobe
-

CCS PFB3-20SW-AJT-CS1(A) Light Source Units
-

CCS LDL2-314X30SW2(A) Bar (Area)
-

CCS HLDL3-600X28IR-DF-N / HLDL3-600X28IR-DF-M / HLDL3-600X28IR-DF-W Bar (Area)





