CCS Inc.
CCS LDL2-242X30SW2(A) Bar (Area)

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LDL2-242X30SW2(A)
Features
- This Light Unit emits white light and measures 254 x 34 x 20 mm (width x depth x height).
- The light-emitting surface measures 242 x 30 mm.
- The directional characteristics are narrow.
- High-power type.
Specifications
| LED color | White |
|---|---|
| Correlated color temperature | 7,000 K typ. |
| Dimensions | W 254 mm x D 34 mm x H 20 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 38 W max. |
| Polarity & signal | 1: (+), 2: NC, 3: (-) |
| Cable length | 300 mm |
| Case material | Aluminum alloy, resin |
| Input connector | SMR-03V-B |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Low risk) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 275 g |
| Accessories | User Manual |
Dimensions (mm)

Related Products
-

CCS CV-LDL2-470X16 Protective Plates
-

CCS LDR2-100SW2-LA-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS LC-TH-160X120-VE Light Control Films [For TH Series]
-

CCS FCB-5-M12 Straight Cables For M12 Connector
-

CCS LNSD-2400SW(A) Line (Diffused Lighting)
-

CCS LDR2-132RD2-LA Low-Angle Ring





