CCS Inc.
CCS LFV3-70RD-IU(A) Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]

Manufacturer: CCS Inc.
Model: LFV3-70RD-IU(A)
Features
- This Light Unit with Intensity Control Unit emits red light and measures 84 x 120 x 79 mm (width x depth x height)
- The light-emitting surface measures 76 x 73 mm.
Specifications
| LED color | Red |
|---|---|
| Peak wavelength | 630 nm typ. |
| Dimensions | W 84 mm x D 120 mm x H 79 mm |
| Input voltage | 24VDC |
| Power consumption | 11W max. |
| Polarity & signal | 1 : 24 VDC / 2 : NC / 3 : COMMON GND / 4 : ON/OFF input (+ 24 V) |
| Cable length | 670 mm (including the Intensity Control Unit) |
| Case material | Aluminum alloy, Glass, Resin |
| Input connector | M12 (4 pins, plug) |
| Conformed standards | CE, UKCA, RoHS, IEC 62471(Exempt) |
| Operating temperature and humidity | Temperature: 0 to 40°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Storage temperature and humidity | Temperature: -20 to 60°C, Humidity: 20 to 85%RH (no condensation) |
| Cooling method | Natural air cooling |
| Weight | 660 g max. |
| Accessories | User Manual |
Related Products
-

CCS LNSP-100VL3-385-FNNR / LNSP-100VL3-395-FNNR / LNSP-100VL3-405-FNNR UV Lights [Ultraviolet Lighting] / Violet Light
-

CCS LDR-PF-75RD High Power Strobe
-

CCS LB-200X50SW / LB-200X50BL / LB-200X50RD Bar (Area)
-

CCS LNSP2-400SW-NDF Line (Convergent Lighting)
-

CCS LDR2-48RD2-LA-IU Intensity Control Units [Light Units with Intensity Control Unit]
-

CCS OPF-S77x77R-DF Flat





